Araç Giydirme Nasıl Yapılır ?

Araç Giydirme Nasıl Yapılır Madde Madde Anlatım

Bu yazımızda Ak Ajans Reklam olarak araç giydirme nasıl yapılır , araç giydirme vergi nasıl ödenir , araç giydirme işleminde dikkat edilmesi gereken konular üzerinde madde madde durarak yasal ve doğru olarak nasıl yapılması gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Burada edindiğiniz bilgiler ile araç kaplama işlemini hızlı şekilde tamamlayıp vakit ve nakit kaybından korunmuş olacaksınız.

araç giydirme vergi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Reklam Yönetmeliğinden Detaylı Bilgi Sahibi Olabilirsiniz Tıklayınız

 • Araç giydirme taslağınızı bilgisayar ortamında hazırlatmanız gerekmektedir. Aracınızın üzerinde bulunacak iletişim bilgileri logo gibi detaylar anlaşılır şekilde bu taslakta bulunmalıdır. Alacağınız izinler bu taslak üzerinden değerlendirileceği için profesyonel kişiler tarafından hazırlanması önemlidir. ( Araç Giydirme Detaylı Bilgi3d Tasarım )

Önemli Not: Aracınızın yüzeyinin ne kadarının kaplanacağı bu taslak üzerinden anlaşılacağı için vergi bu taslak üzerinden ödenecektir.

 • Araç giydirme taslağınızı renkli a4 çıktısı olarak almanız gerekmektedir. Bu maddede dikkat edilecek husus çıktının renkli olarak alınmasıdır. İlerleyen aşamalarda sıkıntı yaşamamak için tasarımın anlaşılır ve detaylı olması gerekmektedir. Dosyanıza bu tasarımı koymanız gerekmektedir.
 • Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek aracınızın reklam vergisini yatırmalısınız. Araç reklam vergisi her yıl düzenli olarak ödenmelidir.

Not: Araç reklam vergisi aracınızın üzerine kaplatacağınız reklamın metrekaresi ile ölçülmektedir.

Not: Bu vergi belediyeden belediyeye farklılık gösterebilir.

 • Aracınızı muayene istasyonuna götürünüz Belediyeden aldığınız vergi dekontunu ve aracınızın taslak tasarımını götürmeyi unutmayınız.
 • Gittiğiniz muayene istasyonun da aracınızın reklam vergisi olmadığına dair borcu yoktur belgesini almanız geremektedir.

Dikkat: Önemli noktalardan biri taslak tasarımınızı yetkililere gösterip yasal olarak bir engel olmadığına dair onay almanız gerekmektedir. Bu aşamayı atlayıp işlemlere devam ederseniz tasarımdaki herhangi bir engel tüm kaplamayı sökmenize neden olabilir. Buda para ve nakit kaybı anlamına geliyor.

 • Araç işlemleri yapan özel trafik müşavirliğine giderek harçları yatırmanız ve orada dolduracağınız gerekli formu almanız gerekmektedir.
 • Muayene istasyonunda aldığınız borcu yoktur belgesi ve almış olduğunuz form ile anlaşmış olduğunuz firmaya giderek aracınız kaplattırın.
 • Bağlı bulunduğunuz trafik müdürlüğüne almış olduğunuz tüm evraklar ile giderek araç ruhsatınıza araç reklamlıdır ibaresini yazdırın.

Tüm bu işlemlerden sonra artık yasal olarak araç giydirme işlemi tamamlanmış oldu.

Not: Evrakları saklayınız herhangi bir sorunda belediye veya muayene istasyonu tarafından istenilebilir.

Araç Giydirme Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Aracın ön kısmının giydirmesinde sorun yoktur
 2. Arka kısmında ise cam kısmı dışında kaplama yapılabilmektedir
 3. Aracın tavan ve yan kısımlarındaki cam bölgelerine kaplama yapılamaz

Bu kurallara uyulduğu ve reklam vergisi her yıl düzenli olarak ödendiği takdirde Trafik Polisleri ya da bölgesel muayene istasyonlarıyla herhangi bir sorun ile karşılaşılmayacaktır.

Siz de fikrinizi belirtin